ΑΘΛΗΤΙΚΑΑΤΤΙΚΗ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός, φύλλο αγώνα: Αυτά έγραψε ο διαιτητής για τη διακοπή του ντέρμπι

Διαβάστε τι αναφέρει το φύλλο αγώνα, όπως το συνέταξε ο διαιτητής του ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, Φάμπιο Μαρέσκα

Το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, μετά από την πτώση του Χουάνκαρ έπειτα από κροτίδα που έσκασε κοντά του στη διάρκεια του δεύτερου μέρους.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Φάμπιο Μαρέσκα, αποφάσισε την οριστική διακοπή μετά από σχεδόν δύο ώρες από το συμβάν, καταγράφοντας στο φύλλο αγώνα όσα έγιναν, αλλά και τον λόγο της οριστικής διακοπής.

Πλέον, η μπάλα βρίσκεται στα… πόδια των νομικών επιτελείων των δύο αιωνίων, αφού η τύχη του ντέρμπι θα αποφασιστεί στις δικαστικές αίθουσες.

Αναλυτικά όσα έγραψε στο φύλλο αγώνα του ντέρμπι, ο Φάμπιο Μαρέσκα:

Η έναρξη του αγώνα έγινε με καθυστέρηση δύο λεπτών, διότι υπήρχε πολύ καπνός στο γήπεδο, εξαιτίας καπνογόνων που άναψαν οι φίλοι του Ολυμπιακού. Στο 27ο και στο 29ο λεπτό έγιναν συστάσεις από τα μεγάφωνα, διότι οι φίλοι του Ολυμπιακού έκαναν χρήση λέιζερ στους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού.

Στο λεπτό 49 του δευτέρου ημιχρόνου αφού ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει, διέκοψα προσωρινά τον αγώνα, λόγω καπνογόνων που είχαν ανάψει από οπαδούς του Ολυμπιακού (η επανέναρξη του αγώνα θα ήταν πλάγιο για τον Ολυμπιακό, στην απέναντι πλευρά του πάγκου του Ολυμπιακού, στο κέντρο του γηπέδου). Ενώ διακόπηκε ο αγώνας, έπεσαν κροτίδες από οπαδούς του Ολυμπιακού. Έχω δει ότι ένας παίκτης του Παναθηναϊκού (Ν. 3 Πέρεθ Λόπες Χουάν Κάρλος – Χουάνκαρ), που βρίσκονταν έξω από το γήπεδο, στην περιοχή προθέρμανσης ήταν πεσμένος στο έδαφος μετά τον θόρυβο των κροτίδων.

Μετά από περίπου πέντε λεπτά εξέτασης, του παραπάνω ποδοσφαιριστή, οι γιατροί αποφάσισαν να τον στείλουν στο ιατρείο και όλοι οι παίκτες και οι υπεύθυνοι της ομάδας του Παναθηναϊκού αποφάσισαν να εγκαταλείψουν τον αγωνιστικό χώρο και α επιστρέψουν στα αποδυτήρια.

Μετά από αυτό σφύριξα δύο φορές διακόπτοντας προσωρινά τον αγώνα, επιστρέφοντας στα αποδυτήρια. Λίγα λεπτά μετά την επιστροφή στα αποδυτήρια μίλησα με τον γιατρό του αγώνα και μου είπε ότι ο παίκτης ν. 3 του Παναθηναϊκού από τον θόρυβοι της κροτίδας είχε προσωρινή απώλεια ακοής στο αριστερό του αυτί.

Στα επόμενα 60 λεπτά, ο γιατρός του αγώνα επισκέφτηκε ξανά τον παίκτη ν.3 και μου είπε ότι είχε βελτιωθεί η κατάστασή του, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να σταθεί όρθιος σύμφωνα με τον ίδιο τον ποδοσφαιριστή. Ο γιατρός του αγώνα δεν μπόρεσε να αποφασίσει αν το ν. 3 του Παναθηναϊκού ήταν ικανός ή όχι να αγωνιστεί, με τα ιατροτεχνολογικά μέσα που είχε στο γήπεδο. Άρχισε λοιπόν να γράφει τη συνημμένη δήλωση στις 22.10 και την υπέγραψε 40 λεπτά αργότερα.

Επειδή και οι δύο ομάδες πίεζαν τον γιατρό του αγώνα να αλλάξει την απόφασή του και επειδή είχαν περάσει περισσότερες από δύο ώρες από την προσωρινή διακοπή, γύρω στις 23:05 επικοινώνησα με τους συλλόγους, τον παρατηρητή της Super League και την αστυνομική αρχή, ότι από τη μεριά μου δεν υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να ξανά αρχίσει ο αγώνας“.

πηγή: sport24.gr