ΑΘΛΗΤΙΚΑΔΙΕΘΝΗ

Πέθανε ο Βίκτορ Στίμαν

Ο 22χρονος Βίκτορ Στίμαν υπέκυψε τελικά στα τραύματά του μετά το σοβαρό ατύχημα που είχε κατά τη διάρκεια του αγώνα στα Supersport300 στο Πορτιμάο της Πορτογαλίας το περασμένο Σάββατο

Θλίψη έχει προκαλέσει η είδηση του θανάτου του Βίκτορ Στίμαν. Ο 22χρονος Ολλανδός αναβάτης υπέκυψε στα τραύματα που αποκόμισε μετά το ατύχημα που είχε το Σάββατο (08/10) στον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Supersport300.

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου και στη 14η στροφή στην πίστα του Πορτιμάο ο αναβάτης της MTM Kawasaki, ενεπλάκη σε ατύχημα με τον Χοσέ Λουίς Πέρεζ Γκονζάλες της Accolade Smrz Racing.

Αμέσως έγινε αντιληπτό ότι η κατάστασή του ήταν ιδιαίτερα σοβαρή και μεταφέρθηκε με ελικόπτερο στο νοσοκομείο. Εκεί παρέμεινε σε ΜΕΘ, αλλά τελικά δεν κατέστη εφικτό να παραμείνει στη ζωή.

Αξίζει να τονίσουμε ότι ο Βίκτορ Στίμαν ήταν ένας ιδιαίτερα ταλαντούχος οδηγός ο οποίος πέρσι κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της συγκεκριμένης κατηγορίας.

πηγή: sport24.gr