ΑΘΛΗΤΙΚΑΔΙΕΘΝΗΕΛΛΑΔΑ

Έγραψε ιστορία…Ο Ολυμπιακός είναι στην κορυφή της Ευρώπης

Είναι γεγονός! Ο Ολυμπιακός έκανε δικό του το Conference League καθώς στον συγκλονιστικό τελικό με γκολ του Ελ Καμπί στο 116′ πήρε το τρόπαιο κι έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που το κάνει

Ο Θρύλος της Ευρώπης είναι εδώ. Ο Ολυμπιακός. Αυτός η Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τη Φιορεντίνα με το… χρυσό γκολ του Ελ Καμπί και πήρε το πρώτο του ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του, αυτό του Conference League.

Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Πώς ξεκίνησαν οι 2 ομάδες

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με την αναμενόμενη και… κλασική συνταγή του.
Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Τζολάκης, η άμυνα ήταν με Ορτέγα, Κάρμο, Ρέτσο και Ροντινέι, το κέντρο με Εσε, Ιμπόρα κα Τσικίνιο και μπροστά ο Μεντιλίμπαρ είχε τους Ποντένσε, Φορτούνη και Ελ Καμπί.

Από την άλλη – ως προς τους φιλοξενούμενους – η Φιορεντίνα είχε τον Τερατσιάνο στο τέρμα, άμυνα με Μπιράγκι, Μαρτίνεζ, Μιλένκοβιτς και Ντονό, κέντρο με Μαντραγκόρα, Αρτούρ και μπροστά τους τον Μποναβεντούρα και τους Κουαμέ και Γκονζάλεζ πίσω από τον φορ Μπελότι.

Αγχωμένος ο Ολυμπιακός, του έβαλε πίεση η Φιορεντίνα και παρά τις φάσεις των 2 ομάδων όλα στο μηδέν

Το πρώτο μέρος ήταν συναρπαστικό και ωραίο να το παρακολουθεί κανείς με τη Φιορεντίνα να είναι η ομάδα που λειτουργούσε πιο καλά στον άξονα, την άναπτυξή της αλλά και σε κερδισμένες ‘μάχες’ απέναντι στους Ερυθρόλευκους. Οι Ιταλοί έμοιαζαν να έχουν πιο συγκροτημένη εικόνα και πίεσαν τον Ολυμπιακό όσο περισσότερο μπορούσαν.

Η πρώτη πάντως μεγάλη στιγμή του ματς ήρθε στο 4′ με την κίνηση και το σουτ του Ποντένσε που αποκρούστηκε δύσκολα από τον γκολκίπερ της Φιορεντίνα. Η Φιορεντίνα πήγε να απειλήσει με το σουτ του Μπελότι να περνάει έξω. Στο 10ο λεπτό η Φιορεντίνα παίζοντας από την πλευρά ρου Ορτέγα βρήκε δίχτυα με τον Μιλένκοβιτς αλλά το τέρμα δεν μέτρησε με υπόδειξη οφσάιντ μετά από το τσεκάρισμα και στο VAR.

Στο 12ο λεπτό είχε σουτ και ο Μαντραγκόρα που πέρασε όμως εκτός στόχου. Η Φιορεντίνα προσπάθησε και στη συνέχεια με ένα σουτ του Κουαμέ που βρήκε πάνω σε σώματα. Στο 20ό λεπτό ο Φορτούνης πήγε να βρει με κομπίνα από φάουλ τον Ιμπόρα αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Μποναβεντούρα στο 21′ από την άλλη βρέθηκε σε θέση βολής με τον Τζολάκη να μπλοκάρει αρκετά εύκολα την προσπάθειά του. Ο Μποναβεντούρα είχε και χαμένο τετ α τετ στο 22′, όπου και τον σταμάτησε ο Τζολάκης εξαιρετικά.

Στο 25′ ο Ολυμπιακός… απάντησε στις ευκαιρίες με την κεφαλιά του Ποντένσε μετά από κόρνερ του Τσικίνιο. Ο Τερατσιάνο έβγαλε τη μπάλα όμως. Η Φιορεντίνα πρέσαρε και πάλι και είχε διπλή φάση στο 39′ με την κεφαλιά του Κουαμέ που έβγαλε ο Τζολάκης και μία 2η προσπάθεια έξω. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό να βγάλει άγχος για τον τελικό αυτόν και να φαίνεται να θέλει πιο καλή εικόνα και στον άξονά του και στο πώς θα περάσει τη μπάλα μπροστά αλλά και ως προς τις τελικές του επιλογές.

Ευκαιρίες εκατέρωθεν και στο 2ο μέρος αλλά δεν σκόραρε κανείς εκ των δύο

Λίγο μετά το ξεκίνημα του β’ μέρους ο Ρέτσος χτύπησε στο κεφάλι του μετά από σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι με τον Μπελότι αλλά παρότι ζαλιζόταν έσφιξε τα δόντια και συνέχισε. Στο 62′ ο Ολυμπιακός πήγε να βγάλει φάση και τα κατάφερε.

Απίθανη συνεργασία από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό, ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα αλλά ο Ποντένσε έκανε το κοντρόλ και συγκρούστηκε με τον Ντοντό πάνω στο σουτ κάνοντας επιθετικό φάουλ. Στο 65′ η Φιορεντίνα απείλησε με τον Μιλένκοβιτς να παίρνει κεφαλιά που πήγε εκτός εστίας. Στο 69′ ο Τζολάκης έβγαλε φοβερά με το ένα χέρι την προσπάθεια του Κουαμέ.

Ο Μεντιλίμπαρ έκανε κινήσεις από τον πάγκο βάζοντας και 2ο φορ, τον Γιόβετιτς αλλά στον περιφερειακό του ρόλο ενώ έβαλε και τον Ορτα για τον άξονά του. Στο 80′ ο Ολυμπιακός θα είχε πολύ σημαντική στιγμή με την κεφαλιά του Ιμπόρα που έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία της Φιορεντίνα. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε και άλλη στιγμή μετά από στατική φάση. Στο 84′ έγινε το φάουλ του Ορτα με τον Ελ Καμπί να μην προλαβαίνει να ‘τσιμπήσει’ καλά τη μπάλα για να βρει δίχτυα. Ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του β’ μέρους ο Ντάνκαν είχε ένα σουτ πολύ άουτ. Σε ένα ημίχρονο που ο Ολυμπιακός και απείλησε και απειλήθηκε το 0-0 οδήγησε τις 2 ομάδες στην παράταση.

Ελ Καμπί από κοντά και όλοι στα… ουράνια για το 1-0!!!

Ακόμα πιο μεγάλη η αγωνία φυσικά στην παράταση. Ο Ολυμπιακός που είχε τον Κίνι πια αριστερά αντί του Ορτέγα ήθελε να βρει τη στιγμή του. Τη φάση του. Αρχικά ο Ολυμπιακός θα ζητούσε χέρι για πέναλτι όμως ο Αρτούρ Ντίας αρνήθηκε ότι υπήρξε παράβαση στην περιοχή της Φιορεντίνα. Στο 96′ ο Γιόβετιτς πήρε τη μπάλα, έκανε την κίνηση και το σουτ με τον πορτιέρε της Φιορεντίνα να βγάζει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 100ό λεπτό η μπάλα πήγε στον Ελ Καμπί από φάουλ του Ορτα αλλά η κεφαλιά του πέρασε έξω. Στο 2ο μέρος της παράτασης ο Τζολάκης χρειάστηκε να παρέμβει ξανά. Στο 110′ σταμάτησε και τον Νζολά.

Στο 116ο λεπτό ο Ελ Καμπί ότι δεν έκανε τόσα λεπτά το έκανε εκείνη τη στιγμή. Ο Ιμπόρα με αυτοθυσία πήγε στη φάση, αυτή έφτασε στον Εσε που την έστειλε στον Μαροκινό που από κοντά με το κεφάλι του δεν αστόχησε για το 1-0. Και μετά έγινε ο απόλυτος… πανικός. Ο κόσμος στα ουράνια. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κοντά στο πρώτο του ευρωπαϊκό τρόπαιο. Λίγα λεπτά απέμειναν. Ο Ολυμπιακός τα είχε καταφέρει. Το είχε κάνει. Το Κύπελλο ήταν πλέον δικό του!!!

MVP: Ελ Καμπί για το τέρμα του μαζί με τον Εσε. Ο Μαροκινός δεν έχει κάνει το κορυφαίο του ματς όμως όταν βρήκε την ευκαιρία το έβαλε το γκολ του. Και τι γκολ ε; Γκολ που έδωσε ευρωπαϊκό. Όσο για τον Αργεντίνο; Αυτός τα έκανε όλα. Αμυντικά, τακτικά και με τρεξίματα. Παιχνιδάρα από τον Εσε που είχε και τη μπαλιά στον Ελ Καμπί.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Οι δύο γκολκίπερ. Ο Τζολάκης ήταν φοβερός όποτε χρειάστηκε. Από τους υπόλοιπους ερυθρόλευκους φοβερή η αυτοθυσία των Κάρμο, Ρέτσου και Ιμπόρα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Αρκετοί από τους μεσοεπιθετικούς της Φιορεντίνα. Παίκτες όπως οι Μποναβεντούρα, Γκονζάλεζ και αρκετοί ακόμα.

Η ΓΚΑΦΑ: Η αντίδραση της Φιορεντίνα στη φάση του 1-0. Ο τρόπος που λειτούργησε και βγήκε έτσι το τέρμα του Ελ Καμπί.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Δεν απέφυγε τα λάθη ο Πορτογάλος Ντίας σε επίπεδο φάουλ και καρτών. Άφησε χωρίς κάρτες ορισμένα σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών της Φιορεντίνα. Ο Ολυμπιακός ζήτησε χέρι – πέναλτι στο πρώτο μέρος της παράτασης αλλά ο Ίβηρας θεώρησε ότι δεν υπήρξε κάτι.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Αυτός ο Ολυμπιακός ήταν Ολυμπιακάρα. Τόσο απλά. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο του ευρωπαϊκό τρόπαιο. Το πρώτο στην ιστορία του. Το πρώτο ελληνικής ομάδας!!! Ευρώπη, άκουσέ το!!!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ορτέγα (91′ Κίνι), Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Εσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο (77′ λ.τρ. Ορτα), Ποντένσε (105+1′ Μασούρας), Φορτούνης (73′ Γιόβετιτς) και Ελ Καμπί (120+22′ Ελ Αραμπί).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Μπιράγκι (105+1 λ.τρ., Ρανιέρι), Μαρτίνεζ, Μιλένκοβιτς Ντοντό, Μαντραγκόρα, Αρτούρ (74′ Ντάνκαν), Μποναβεντούρα (83′ Μπάρακ), Κουαμέ (83′ Ικονέ), Γκονζάλεζ (105+1′ Μπελτράν) και Μπελότι (59′ Νζολά).

πηγή: gazzetta.gr